Twój butik

Najgorętsze trendy

Święta Bożego Narodzenia i łączące się z nimi tradycje

Boże Narodzenie
Gwiazdka wielu ludziom kojarzy się z dawaniem i dostawaniem upominków i z innymi przyjemnymi tradycjami. Dla większości ludzi czas ten jest bardzo miły i wytęskniony. Niezależnie od wyznawanej religii w większej części regionów świata jest to okres, spędzany w grupie krewnych i przyjaciół. Wiąże się on również z wypoczynkiem, bowiem święta są czasem wolnym od pracy.

Wigilia
Autor: Los Angeles County Arboretum
Źródło: http://www.flickr.com
Zwyczaje bożonarodzeniowe są różne między innymi zależnie od zamieszkiwanego terenu. W ostatnim czasie święta uległy silnej komercjalizacji, w wyniku czego utraciły odrobinę swój tradycyjny charakter. Jest jednak kilka zwyczajów, które na terenie Polski ciągle są praktykowane niezależnie od rozszerzającej się mody z Zachodu. Zalicza się tu przykładowo grupowe śpiewanie kolęd, jak również wybieranie się na pasterkę.

Nadawanie kartek i składanie życzeń

Życzenia bożonarodzeniowe jeszcze niedługi czas temu zazwyczaj składane były za pomocą kartek pocztowych – idź na stronę. Kartki takie są bogato dekorowane i utrzymane w stylu wiążącym się ze świętami. W pewnym okresie pojawiły się nawet pocztówki z pozytywką, które po otwarciu odgrywały melodię kolędy. Na dzień dzisiejszy zwyczaj pisania kartek niestety zanika na korzyść banalnych życzeń rozsyłanych sms-ami lub za pośrednictwem sieci. Na terenie Polski jednak nadal kultywuje się tradycję składania sobie życzeń podczas dzielenia się opłatkiem przy wigilijnym stole. Jest wówczas okazja, by powiedzieć kilka miłych słów na przykład od dawna niewidzianym krewnym. Zdarza się także, że podczas wigilii skłócone osoby godzą się ze sobą.
Boże Narodzenie
Autor: Dekoria.pl
Źródło: Dekoria.pl

Święty Mikołaj i prezenty gwiazdkowe

Wielu ludziom, szczególnie dzieciom, w związku ze świętami na myśl przychodzą głównie prezenty choinkowe. Tradycja ta również zakorzeniona jest w polskiej tradycji. Prezenty kupowane sobie na święta nie zawsze muszą być bardzo kosztowne, wielu ludzi na przykład bardzo ceni sobie te wykonane własnoręcznie. W większości rodzin najwięcej prezentów dostają najmłodsi, którzy to również na gwiazdkę oczekują najbardziej niecierpliwie. Nawet, gdy podarunki są tylko symboliczne, zawsze cieszą obdarowywane osoby.