Twój butik

Najgorętsze trendy

Robisz pierwszy raz Wigilię? Zapoznaj się z naszymi podpowiedziami dotyczącymi najlepszych potraw wigilijnych, a na dodatek z opisem najważniejszych tradycji

Boże Narodzenie, dekoracje świąteczne stołu
Właściwie niewiele jest w Polsce ludzi nieobchodzących świąt Bożego Narodzenia. Chociaż nie da się ukryć, że są to tradycje typowo chrześcijańskie, jednakże wielu ludzi niewierzących także obchodzi te święta – Boże Narodzenie obecnie bardziej stało się znakiem rodzinnego czasu i spotkania z krewnymi niż chrześcijańskiego święta. Niezależnie od motywów, w Twoim domu na pewno również obchodzi się święta Bożego Narodzenia, a jeśli tak, wtedy na pewno zastanawiasz się, co można przygotować na tradycyjną kolację wigilijną.

Muffinki świąteczne, Boże Narodzenie
Autor: www.ma-me.pl
Źródło: abcslubu.pl
Nie da się zaprzeczyć, że tradycje wigilijne (dowiedz się więcej na tematy tradycji wigilijnych: link do strony) dotyczące kolacji są bardzo szerokie. Warto zacząć w szczególności od tego, że na stole powinno się znajdować aż dwanaście różnych potraw – taka ilość wzięła się stąd, że Jezus miał właśnie tylu apostołów. Jeszcze kilkadziesiąt lat wcześniej ta tradycja na pewno była dokładnie przestrzegana, jednak obecnie się od niej odchodzi – chyba nie ma nikogo, kto mógłby zjeść naraz aż dwanaście różnych potraw. Dlatego na typowym wigilijnym stole znajduje się ich przeciętnie około pięciu.

Drugą bardzo istotną tradycją jest fakt, że wszystkie dania nie powinny zawierać mięsa. Wprawdzie obecnie nawet oficjalne stanowisko Kościoła Katolickiego jest takie, że w tracie Wigilii można zjadać również potrawy mięsne, jednak z takiego przywileju korzysta praktycznie niewiele osób. Taka zmiana w Kościele dokonała się dopiero parę lat temu, a przecież w tę jedną kolację w roku można powstrzymać się od jedzenia mięsa – chociażby właśnie po to, aby zaznaczyć uroczysty charakter takiej wieczerzy

.

Jeżeli interesują Cię inne tradycje wigilijne, na pewno powinieneś również wiedzieć o dodatkowym nakryciu dla niespodziewanego gościa. Zwyczaj pozostawiania dodatkowego nakrycia na stole również ma znaczenie symboliczne, które wywodzi się z Biblii.

Na dodatek na stole wigilijnym powinno znaleźć się sianko, które oznacza sianko, na którym urodził się Jezus. W wielu domach to właśnie na tym sianie, które znajduje się na środku stołu, umieszczane są potrawy na Wigilie (tipy.pl/tipy_1288,potrawy-na-wigilie.html). Tradycją bowiem jest również to, że wszystkie potrawy podawane są w jednym naczyniu, z którego każdy nakłada porcję dla siebie. Polecamy takie rozwiązanie, bo jedzenie z tak zwanej jednej miski niewątpliwie sprzyja zacieśnianiu więzi rodzinnych. Jeśli chcesz, aby najbliższa Wigilia była niezapomniana, wówczas powinieneś zastosować się do zaprezentowanych przez nas wskazówek.