Twój butik

Najgorętsze trendy

Opis kamieni szlachetnych

images
Piękno kamieni szlachetnych doceniane jest od najdawniejszych czasów. Od zawsze człowieka kusił ich blask, intensywne kolory, a przede wszystkim ich ceny. Przez długie lata wykorzystywane były w formie środka płatniczego, podobnie jak złoto. Są symbolem luksusu i elegancji. Są dostępne w różnych odmianach w wielu miejscach na świecie. Ich wartość jest różna w zależności od rodzaju, a co najważniejsze od wyglądu kamienia, a więc od tego czy są w nim domieszki innego minerału.

Wiele kamieni szlachetnych jest również ogromnie cenionych ze względu na dużą twardość. Przykładowo diament, będący najtwardszym minerałem na świecie, służy między innymi do produkcji wierteł do twardych materiałów. Przede wszystkim jednak znane są wyroby jubilerskie z kamieni szlachetnych i półszlachetnych, w większości przypadków w postaci obrobionej. Z drugiej strony jednak coraz więcej osób lubi kamienie w naturalnej formie, szczególnie, że niektóre minerały, jak na przykład oliwin czy cytryn, już w tej postaci świetnie nadają się na różnego typu wyroby.

Obróbka minerałów

Autor: paparutzi

Minerały szlachetne i półszlachetne są obrabiane na rozmaite sposoby. Zależy to głównie od typu minerału. Na przykład częstym typem obróbki agatu jest przecinanie pojedynczych kawałków skał i polerowanie agatowego środka. Natomiast niektóre minerały, jak na przykład niektóre rodzaje kwarcu, pojawiają się w formie geod, czyli grupy niewielkich kryształów wewnątrz kulistej skały. Geody takie zwykle się rozbija, a ich wnętrze wygląda niezwykle efektownie. W tej formie występują na przykład kryształy górskie, ale także cyrkon czy ametyst. Są również minerały, których obróbka jest bardzo utrudniona. Należy do nich malachit, który przy obrabianiu bardzo się kruszy i duża część minerału marnuje się w postaci pyłu – odkryj więcej.

Właściwości
Szlachetnym i półszlachetnym minerałom przypisuje się także szczególne działanie. Działanie tego typu nie jest udowodnione medycznie, ma swoje źródła w tradycji ludowej i opowieściach. Jeden z najbardziej kosztownych minerałów szlachetnych, szafir, zwany jest między innymi kamieniem mądrości, dzięki któremu posiada się jasność myśli i wyrażania się. Natomiast kryształ górski ma pomagać na migrenowe bóle głowy, a malachit – koić nerwy.