Twój butik

Najgorętsze trendy

Jak odpowiednio przygotować się do górskiego wędrowania czyli wszystko o zakupie butów trekkingowych.

Wycieczki, góry
Wygodne, wodoodporne buty to nieodłączny element wyposażenia każdego piechura. W sklepach ich propozycja jest bardzo duża, a ceny rozpoczynają się od około stu złotych a kończą nawet na blisko tysiącu. Wybierać jest więc w czym, ale żeby wybrać dobrze należy się chwilę zastanowić, co właściwie będzie potrzebne. Nieodpowiednio dobrane buty do chodzenia po górach w najlepszym wypadku będą uciążliwe, ale niekiedy mogą spowodować zwichnięcia czy złamania nogi.

buty trekkingowe
Autor: Susanne DaDavidsson
Źródło: http://www.flickr.com
Dlatego też w pierwszej kolejności należy je dostosować do charakteru wędrówek, i tu rozróżnia się trzy główne ich odmiany. Do niedługich wędrówek po mało wymagającym szlaku, a także jeśli na co dzień chce się nosić na nogach praktyczne obuwie, bardzo dobrze nadają się buty niskie. Są one lekkie, mają dobrą wentylację i utrzymują komfort termiczny, a niektóre modele wyposażone są w membrany wodoodporne. Jednak ze względu na to, że nie zakrywają one odpowiednio kostek, to nie zaleca się ich na bardziej wymagające szlaki, na jakich będzie na przykład więcej kamieni albo błota.

Następny rodzaj butów trekkingowych jest wykonany z podobnych materiałów, ale posiada już wysoką cholewkę. Dzięki temu, że dużo lepiej ochraniają stopy przed urazami, to można już w nich udać się w trudniejszy teren, szczególnie że znacznie częściej niż buty lekkie posiadają one membrany. Najwyższą półkę stanowią buty ciężkie, wykonane z grubej skóry, ciężkie i wyposażone w grubą podeszwę. W butach tego typu nie będzie straszne żadne błoto, śniegi i deszcze, w każdych warunkach doskonale dadzą sobie radę – polecana strona.

warto przeczytać
Autor: hrvargas
Źródło: http://www.flickr.com
Rzecz jasna tego typy buty trekkingowe damskie nie będą kosztować dwustu złotych, a jednak trzeba za nie dać parę razy więcej, lecz nawet przy intensywnej eksploatacji z pewnością posłużą kilka lat chodzenia. Wybierając obuwie trekkingowe, nieważne z której grupy, za każdym razem trzeba je dobrze przymierzyć. Powinny być one wygodne i dobrze dopasowane, szczególnie nie mogą być zbyt luźne, bo na górskich szlakach każdy drobiazg spowodować może bolesne otarcia czy odciski.